על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
 X

שלום אלמוג, בהחלט יתכן שהתופעות הפיזיות שאת חשה, בעיקר אם הן מופיעות לאחר הטיפול שבו את מעלה את החוויות הקשות, מהוות תגובה לכך. אם יש כאבים ספציפיים שחוזרים על עצמם ומטרידים כדאי לשלול גורם גופני, ובכל מקרה כדאי לשתף את המטפל/ת בכך. בהצלחה! הלה רובין מי-טל
שלום רוני, נשמע שעברת הרבה מאוד ושאתה למוד טיפולים. בשל הדגש שאתה שם על העבודה בחייך, כדאי לשקול לפנות לטיפול באוריינטציה שיקומית- שיפנה את הפוקוס להיבטים שונים של התפקוד ולמציאת כיוון תעסוקתי מספק שיסייע להתמודד עם הקשיים הרגשיים. בהצלחה! הלהשלום בתיה, זה לא פשוט לשכנע אדם שלא רוצה ללכת לטיפול, וזה מאוד מתסכל שעצם הבעיה שבגינה הוא זקוק לטיפול היא גם זו שמקשה עליו לפנות. כדאי לנסות לשקף לו את זה שכפי שהחרדה מגבילה אותו בתחומי חיים רבים, היא גם לא מאפשרת לו לקבל את העזרה שהוא זקוק לה. אפשר גם לנסות לשכנע אותו ללכת לפגישת ייעוץ אחת ולאחר מכן להחליט. אפשרות נוספת היא קבלת טיפול תרופתי- לאחר שרמות החרדה יפחתו, הפניה לטיפול עשויה להיות קלה יותר. בהצלחה!שלום יוסי, איננו יכולים לתת מענה לשאלות בנושא תרופות בפורום זה. יש להפנות את השאלות לפסיכיאטר המטפל. בהצלחה!


שלום שושנה, לצערנו אין פתרונות קסם, אך כן קיימים טיפולים יעילים במקרים של חרדה והימנעות. הטיפול המומלץ במקרה זה הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. בהצלחה!


שלום נדב, במקרים של חרדה כה רבה ומגבילה, לרוב כדאי להתחיל מטיפול תרופתי, שיפחית מעט את עוצמת החרדה באופן שיאפשר פניות לטיפול פסיכולוגי. בהצלחה!


שלום טובי, ראשית, יתכן שיש מקום לשנות את הטיפול התרופתי אם אינו יעיל דיו. מעבר לזה, יש שיטות טיפול נוספות שאפשר לנסות, מעבר לאפשרות לנסות שוב CBT. כדאי להתייעץ עם המטפל שמכיר אותך ועוקב אחרי הטיפול התרופתי לגבי שני הדברים. בהצלחה!


שלום טובי, ראשית, יתכן שיש מקום לשנות את הטיפול התרופתי אם אינו יעיל דיו. מעבר לזה, יש שיטות טיפול נוספות שאפשר לנסות, מעבר לאפשרות לנסות שוב CBT. כדאי להתייעץ עם המטפל שמכיר אותך ועוקב אחרי הטיפול התרופתי לגבי שני הדברים. בהצלחה!