כל מה שצריך לדעת על ...

טיפול במתבגרים

גיל ההתבגרות

בעולם המערבי המודרני הולכת ומתארכת תקופת ההתבגרות והיום מדברים על תקופת גיל ההתבגרות המתרחשת בין גילאי 8,9 ועד סוף שנות העשרים. כמובן שלא אצל כל ילד ההתבגרות כה ארוכה. יש ילדים המתבגרים מוקדם יותר ואחרים מתחילים להתבגר מאוחר יותר וכך גם לגבי סיום התקופה. לתהליך ההתבגרות מאפיינים גופניים ביולוגיים וגם היבטים רגשיים נפשיים המשפיעים גם על סביבתו ומשפחתו של המתבגר. סיומה של התקופה עשוי לבוא לידי ביטוי בהגיעו של המתבגר לבשלות מינית ולעצמאות חברתית ורגשית . במקרים רבים שני היבנטים מרכזיים אלו של גיל ההתבגרות אינם מסתיימים בפרק זמן דומה ונוצרים פערים המקשים הן על המתבגר והן על סביבתו. בממוצע מגיע גיל ההתבגרות לסיומו מבחינה גומנית ומינית עד גיל 16 (אצל בנות מתחיל ומסתיים מוקדם יותר).

תקופת גיל ההתבגרות מאופיינת בעיקר בשינויים רבים העוברים על המתבגר.
הגוף משתנה, נקודת המבט על החיים ובעקבותיה גם דפוסי ההתמודדות וסדרי העדיפויות,
הסתכלות החברה על הנער שאינו עוד ילד משתנה וכן הציפיות ממנו.
על המתבגר להתמודד עם שינויים אלו ולגבש דימוי עצמי ותפיסת עצמי חדשה לגבי עצמו.
יש מתבגרים העוברים גיל זה בשלום יחסי ואחרים זוכרים את תקופת גיל ההתבגרות
כתקופה הקשה בחייהם. יש אף מבוגרים הנזכרים בגעגועים לתקופה זו.

טיפול אונליין למתבגרים

הורים מדברים התבגרות 13-15

כתבות/מאמרים בנושא טיפול במתבגרים

כתבות שנכתבו על ידי מיטב אנשי המקצוע בפורטל על הספה

אנשי טיפול

אנשי טיפול המתמחים בטיפול במתבגרים

לכל אנשי הטיפול המתמחים בנושא מתבגרים
טיפול במתבגרים

אתרוג-מרכז לטיפול פסיכולוגי ייעוץ והדרכה

מרכז לטיפול פסיכולוגי, ייעוץ זוגי, והדרכת הורים

התמחות: באתרוג אנשי מקצוע מומלצים בלבד ובעלי ניסיון רב, פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים מומחים בפסיכותרפיה על גווניה השונים
אזור בארץ: שרון,חדרה, טיפול אונליין
שפה: עברית,אנגלית


אנו מציעים טיפול פסיכודינאמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול משולב. יעוץ זוגי, הדרכת הורים, טיפול באומנות.
טיפול במתבגרים

נועם שלייסנר

פסיכולוג קליני מומחה

התמחות: ,חרדה ופוביה,דיכאון,אבל ואובדן,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים,בריאות הנפש,
אזור בארץ: זיכרון יעקב/בינימינה,חדרה, פרדס חנה, קיסריה.
שפה: עברית


פסיכולוג קליני מומחה, מטפל במבוגרים, בני-נוער וילדים. www.noamschleisner.co.il
טיפול במתבגרים

אורטל גריכטר

פסיכולוגית קלינית מומחית

התמחות: פחדים וחרדות, דיכאון, תקיעות, התמודדות עם טראומה, חוויות משבר בתחומים שונים (מערכות יחסים, קריירה, לימודים, הורות)
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן
שפה: עברית


פסיכולוגית קלינית מומחית. מטפלת במבוגרים ובני נוער במרכז תל אביב. טיפול בקשיים כגון חרדות, דכדוך, דיכאון, תחושת תקיעות, מחשבות מטרידות, טראומה, אובדן או חוויות משבר בתחומים שונים.
טיפול במתבגרים

אילן רוב

עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט

התמחות: טיפול פרטני, זוגי, משפחתי וקבוצתי ,מבוגרים, נוער וילדים. משברים המלווים בפגיעה במצב הרוח, בחרדה וקשיי תפקוד
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,רמת גן
שפה: עברית,אנגלית


אני מאמין שטיפול מיטיב הוא נס שמתרחש הודות להתמסרות, לזרימה, להקשבה עמוקה. אני מאמין שסבל רב נגזר מהאידאלים הנוקשים שלנו, ואם נתרכך קצת, גורלנו ישתנה לטובה.

טיפול במתבגרים

אבי חכמיגרי

עובד סוציאלי קליני, מתמחה בפסיכותרפיה בגישה אנליטית

התמחות: טיפול במבוגרים וילדים, טיפול אונליין, דיכאון, חרדות, בעיות במיניות וזהות מינית, אבל ואובדן, התמודדות עם משברי חיים.
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,חולון, נס ציונה, טיפול אונליין
שפה: עברית
בתהליך טיפולי רגיש, מקצועי, ומאפשר מרחב נפשי, מציע אפשרות לכל אדם לפגוש את איכויותיו הנפשיות ולהגדיל את יכולתו למימוש הפוטנציאל בתחומי חייו השונים.
טיפול במתבגרים

סיון חורש תמיר

פסיכולוגית קלינית מומחית

התמחות: טיפול וייעוץ אונליין ,דיכאון, חרדה, טיפול במתבגרים, מבוגרים וילדים, הדרכת הורים, כולל ייעוץ ממוקד להורים
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן, טיפול אונליין
שפה: עברית,אנגלית
מטרתו של טיפול פסיכולוגי לחולל שינוי משמעותי בדפוסי התנהגות, מחשבה, ובחייהם של מבוגרים וילדים. כשאני מלווה תהליך אני מתמסרת, לא מוותרת, ומשלבת טיפול דינאמי ו CBT, בהתאם למטופל.
טיפול במתבגרים

אמיתי פוקס

פסיכולוג קליני מומחה

התמחות: חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,פוסט טראומה,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים
אזור בארץ: ירושלים
שפה: עברית
פסיכולוג קליני מומחה, בעל ניסיון עשיר בטיפול במבוגרים, מבוגרים צעירים ומתבגרים. מטפל בגישה גישה פסיכו-דינמית, בשילוב כלים קוגניטיביים-התנהגותיים על פי צרכי המטופל.
טיפול במתבגרים

ברוך חולוב

פסיכולוג קליני מומחה

התמחות: חרדה,דיכאון,בעיות במיניות,בעיות משפחתיות, אבל,לקויות למידה ,פוסט טראומה,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים, דילמות והתמודדות עם השירות בצבא
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן, מרכז, בית שמש, טיפול אונליין
שפה: עברית,ספרדית,אנגלית, איטלקית
מטפל בעל נסיון רב.מאמין גדול שעם העזרה הנכונה והמדויקת, אדם יכול להתגבר על קושי ולעשות שינוי משמעותי בחייו.עובד בגובה העיניים,לפי צרכיו של האדם שמולי.

השלכות רגשיות של ההתפתחות בגיל ההתבגרות


קצב הצמיחה בגיל ההתבגרות משתנה ממתבגר למתבגר אך גם אינו אחיד בין מערכות הגוף השונות. יכול להיווצר פער בין צמיחת השרירים לצמיחת השלד ופער זה ישפיע על הקואורדינציה, על שיווי המשקל ועל המסורבלות המוטורית של המתבגר. מסורבלות זו יכולה להיחוות על ידו כמביכה ולעורר רגשי נחיתות והמתבגר עלול להימנע ממגע ומפעילויות מסוימות ולהסתגר בתוך עצמו. מתבגרים מסוימים ישתמשו במנגנון של השלכה וילעגו לאחרים או ישליכו מבוכתם על תחומי חיים אחרים.

שינויים מהירים אלו מתרחשים לאורך שנים ספורות. יחד עם השינויים הפיזיולוגיים גורמים ההורמונים לשינויים במצב הרוח וגם לתחילת התעוררות הדחף המיני. בהתחשב בכל ההיבטים הרגשיים והחברתיים האחרים של גיל זה, השפעתם של ההורמונים של עולמם הפנימי של המתבגרים היא עצומה ומבלבלת.להיות הורים למתבגר


הילדים מתבגרים ושינויים אינספור עוברים עליהם- גופניים, חברתיים, רגשיים, קוגניטיביים. לשינויים יש השלכות על התנהגותם אשר פעמים רבות איננה קלה לסביבתם. הם בודקים גבולות, רוצים להתנסות ולפעמים גם לחצות קווים מסוכנים, הם בועטים בעולם בניסיון להבין מי הם ומה הם.

בעקבות שינויים אלו תפקיד ההורים בחייו של הילד הגדל- משתנה. על ההורים להתאים את המענים והתמיכה שידעו לתת לילד, עכשיו לצרכים החדשים של המתבגר. על ההורים להבנות ערוצי תקשורת חדשים שיהוו הבסיס להמשך- לשנים המתארכות של גיל ההתבגרות ולבגרות הצעירה. התארכות והקדמת גיל הבגרות בחברה המודרנית, מן הסתם יוצר קיצור משמעותי של גיל הילדות. המעבר נעשה מהיר ומוקדם ולהורים רבים הוא מגיע בהפתעה, לעמים אפילו קצת מאוחר מדי ונוצר פער בין איך שההורים תופסים את ילדם – כילד לבין העולם שבו הוא נמצא- ההתבגרות.

פערים ושינויים אלו הם אתגר גדול להורים. הורים המצליחים להיות גמישים, מכילים אך מאוד ברורים לעצמם ועצמם מה הם הגבולות ומהן הציפיות המותאמות לתקופה זו , יש להם סיכוי טוב לצלוח את התקופה עם ילדם ואפילו להשאר עם טעם טוב וגעגועים...

חרדה חברתית אצל בני נוער


חרדה חברתית היא למעשה ביישנות שעלתה על גדותיה. מדובר בפחד מוגזם וקיצוני ממצבים חברתיים, וליתר דיוק, משיפוטם של אחרים. פחד זה מוביל להימנעות. כאשר הפחד מכתיב את ההתנהגות, ההימנעות מסייעת לאדם החרד לא לבוא במגע עם תחושות לא נעימות הכרוכות בהתעמתות עם פחדיו. וכך קורה שצעירים רבים מבלים את רוב ימיהם בין ארבעה קירות ומול מסך. דרך התמודדות נפוצה נוספת היא באמצעות "התנהגויות מגוננות". הגעה מצב החברתי, אך התגוננות באמצעות ישיבה צמוד לקיר, השפלת מבט, כתיבת סמס במקום שיחה ישירה וכו'. התנהגויות אלה אכן מקלות בטווח הקצר על תחושות המצוקה, אך לטווח הארוך הן משמרות את החרדה.

חרדה חברתית נוטה להתפרץ בתחילת גיל ההתבגרות בגלל האתגרים הרבים הנלווים לגיל זה: השינויים ההורמונליים, הגופניים והרגשיים, והדרישות החדשות והמלחיצות המתדפקות על הדלת. בנוסף, הרצון העז המאפיין גיל זה להשתייך, ולהצטייר תמיד כחזק שווה ו"תקין", דווקא מחליש באופן פרדוקסלי את יכולת ההתמודדות עם הקושי הזה. מצער לומר, אך היכולת להודות בקושי נפשי, ולקבל תמיכה ומענה, מגיעה לרוב רק לאחר שנים של סבל מצטבר, ובגיל צעיר נדיר למצוא ילדים שיודו בקושי שלהם ואף יסכימו לקבל טיפול כלשהו.

ישנו גם קושי מובנה במערכת החינוך שאינו מאפשר מענה הולם לבעיה: דווקא הילדים המופנמים והשקטים אינם זוכים למענה, ואילו הילדים המוחצנים והרועשים זוכים לכל מלוא תשומת הלב משום שהתנהגותם מאיימת על האחר ועל שלוות הכיתה. הפתרונות קיימים, אך הם דורשים שיתוף פעולה של כל הגורמים במערכת החינוך: המורה או המחנך שיביא לידיעת היועצת את הקושי של הילד; היועצת שתבצע בירור ותפנה להורים; וההורה שידע על המענים הקיימים - ואז, בהנחה שגם הילד ישתף פעולה, יופנה למסגרת המתאימה לו.
המענה של רקפת: הפעלת קבוצות חברתיות תרגוליות למתמודדים עם חרדה חברתית. לקבוצות יש שני תפקידים: אחד – לשמש מסגרת חברתית תומכת לבני הנוער. השני – לאפשר מרחב בטוח לביצוע תרגילי חשיפה שהם כידוע הדרך הטובה ביותר להפחית את רמת החרדה. חשוב לציין שהקבוצות מיועדות אך ורק לבני נוער שהקושי החברתי שלהם נובע מחרדה חברתית ולא מרקע אחר.
הקבוצות מיועדות לגילאי 12-14; 15-18. את הקבוצות מנחים שניים: מנחה אחד בעל הכשרה טיפולית ולצידו מנחה שהתמודד בהצלחה עם חרדה חברתית. בנוסף לפעילות השבועית באולם הקבוצות יוצאות לפעילות לא פורמליות כגון טיולים, פיקניקים וכו'. הקבוצות משמשות מעין תנועת נוער למשתתפים. לעמותה יועץ מקצועי, ד"ר עידן אדרקה, פסיכולוג ומרצה בכיר באוניברסיטת חיפה.