על הספה - פורומי מומחים

פורום הגיל השלישי

עזרה להורים מבוגרים מביטוח לאומי

פורום הגיל השלישי

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי מנהלת פורום שרון האס-שופטי
עובדת סוציאלית וגרונטולוגית, מומחית לגיל זיקנה. בעלת ניסיון רב בטיפול ויעוץ לאדם הזקן ולבני פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי
משפחתו. עובדת בדיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי, בו מעניקה טיפול ויעוץ אישי, זוגי ומשפחתי ומייעצת במגוון רחב של שאלות והתמודדויות הכרוכות עם גיל זיקנה.

בפורום זה אתן מענה לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. גיל זיקנה מזמן לאדם המזדקן ולבני משפחתו התמודדויות רבות, שברובן קשורות בשינויים תפקודיים ובצורך להסתגלות והתאמה למצבי חיים חדשים: שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..

אני מזמינה אותכם להתיעץ ולשתף בהתלבטויות ובשאלות המעסיקות אותכם ולקבל בפורום זה מענה אישי ומקצועי. לא אוכל לענות בפורום על שאלות רפואיות.


שאלה:  עזרה להורים מבוגרים מביטוח לאומי  -  (מיה)


שלום לך, אבי בן 83 ואמי בת 76, לאחרונה אמי עברה ניתוח ברגלה ואבי שבר את ידו, באותו יום. ארועים אלה הגבילו מאד את תפקודם והם נדרשו לעזרה רבה מצידי. בשלב מסוים הם קיבלו מביטוח לאומי עובד לשש שעות בשבוע, אולם עובד זה אמר שהוא לא אמור לבשל או לנקות אלא רק לעזור בקניות ובנסיעות. כך שעזרתו היתה מועטה מאד ומשזו הסתיימה אמי אינה רוצה עזרה נוספת, שממילא אינה עוזרת לה כמעט. האם אכן העזרה המגיעה מביטוח לאומי מוגבלת לדברים כה ספציפיים, ולא לנקיון ולבישול למשל? האם יש טעם לנסות לבקש עזרה יותר משמעותית? תודה לך.

תשובה:  עזרה להורים מבוגרים מביטוח לאומי


מיה שלום, מקווה שהורייך מרגישים יותר טוב ושמצבם התפקודי משתפר בהדרגה. אין לי ספק שזו תקופה קשה עבורם ועבור המשפחה והרבה עומס נופל עלייך כבת. בתקופה כזו הסיוע של ביטוח לאומי, מתוקף גמלת הסיעוד, משמעותי וחשוב וחבל שהסיוע שהוריך קיבלו הקל עליכם רק במעט. תפקידם של המטפלים והמטפלות, מטעם ביטוח לאומי (באמצעות חברות הסיעוד), לסייע לאנשים מעל גיל פרישה, הזקוקים לעזרה בתפקודי היומיום. לעיתים רבות מנסים המטפלים להימנע מעבודות בישול, ניקיון ועוד עבודות (מעט יותר קשות) בגלל שתנאי השכר שלהם מאוד מינימלים. לפי ההנחיות של ביטוח לאומי המטפלים הללו אמורים לבצע (לפי הצורך): סיוע וטיפול אישי ברחצה, לבוש, ליווי והשגחה וכן עבודות משק בית כמו: לטאטא ריצפה, לנגב אבק, לנקות חדרי אמבטיה וחדרי שרותים, לעשות שטיפה קלה לרצפה ללא הזזת והרמת רהיטים, לבשל, לגהץ, לשטוף כלים ולהחזיר את המטבח לסדר לאחר בישול ועוד. ניתן לבקש ולקבל את הרשימה המלאה מחברת הסיעוד שנותנת את השירות. לא הבנתי מפנייתך מדוע השרות של ביטוח לאומי נפסק (האם זה בגלל אי שביעות הרצון שלכם? או בגלל מבחן הכנסות או מצב תפקודי?). במידה ותזדקקו שוב לשרות ועזרה של מטפל/ת מביטוח לאומי (והורייך יהיו זכאים לגמלת סיעוד), ניתן וחשוב מאוד לדרוש מחברת הסיעוד מטפל/ת שתסייע במה שדרוש להורייך (העומד בהנחיות של ביטוח לאומי). לא צריך לקבל עובד שאינו מסייע להורייך בעבודות הנדרשות. במידה וחברת הסיעוד איננה מסייעת ומוצאת עובד מתאים, ניתן להחליף חברת סיעוד באמצעות פנייה מנומקת לעובדת הסוציאלית, האחראית על חוק סיעוד במשרד הרווחה בעיר או ברשות המקומית. אשמח לסייע ולייעץ לך בהמשך בכל הקשור להורייך. בהצלחה ובריאות טובה להורים, שרון האס-שופטי עובדת סוציאלית וגרונטולוגית
 X