על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X


האם התכוונת לאישיות סכיזואידית? הכוונה למאפיין אישיותי של קושי להיות בסביבה חברתית ונטייה להסתדרות ולמופנמות. ישנם חיילים רבים בצבא המאופיינים בקווי אישיות כאלו ואחרים ואשר משרתים בצבא במידה וההנחה שלכם היא שהדבר יקשה עליו להסתגל למערכת הצבאית הרי שניתן לבקש הקלה בתנאי השירות טרם הגיוס. זאת על ידי פנייה לקב"ן.


העקרון הוא לבוא עם האמת שלכם. עם הבנה שלכם את המצב כיום ואת החשיבה על קשיים מול המסגרת הצבאית. מומלץ בהחלט לצרף חוות דעת של המטפלת. לברר במדור מתנדבים על התהליך מולם לאחר שייקבע פרופיל משחרר משירות.


אכן קיים מסלול התנדבות לצבא לבעלי פרופיל נפשי 21 במגוון של תפקידים. התהליך מתבצע לאחר קבלת הפטור והוא מותנה בהערכה של גורמי בריאות הנפש. אני תוהה כיצד בחרתם במסלול זה והאם נשקלו אפשרויות נוספות? מהתיאור נראה שבנכם עם תפקוד טוב במסגרות. לצבא יש אפשרות להקל על תנאי השירות של חיילים בעלי סימון של בריאות הנפש מבלי שהחייל ישתחרר- כך יוכל לקבל זכויות של חייל, משכורת וכו'. נכון שיצטרך לעבור טירונות אך ישנה טירונות לבעלי פרופיל נפשי שהיא מוקלת. אפשר גם לקבל נתונים שמכוונים לשירות קרוב לבית. אני מציעה לפגוש בקב"ן ולאפשר לו להעריך את המצב ביחד עם הנער.אני סבורה שאתה חייב לקבל עזרה נפשית בהקדם האפשרי. אם אינך חש בנוח לשתף גורמי צבא אולי תפנה לגורם אזרחי שיסייע לך לעשות את הפנייה לצבא. נשמע שאתה חרד למצבך הנפשי. אל תזניח זאת.


את בהחלט עוסקת בעבודה חשובה. הגיוס לצבא לכשעצמו הינו גורם דחק המעורר חרדה. כאשר מדובר בנער או נערה הסובלים מחרדה, הרי שהיערכות לגיוס אף מעצימה תחושות אלו ומקשה על ההסתגלות למערכת. הצבא מכיר במאפיין אנושי זה ולכן כבר בשלבי טרום הגיוס ישנם גורמי בריאות נפש המעריכים את פוטנציאל ההסתגלות של המיועד לשירות ביטחון. בידיהם האפשרות להתאים תנאי שירות מוקלים או להצמיד מעקב מקצועי על נערים ונערות שיזדקקו לכך. אשר לך- כמטפלת פרטית את מחוייבת לשמור על סודיות רפואית ואין לך חובת דיווח למערכת הצבאית, אלא כאשר את מתרשמת ממצב של מסוכנות שעלול להיווצר (אובדנות למשל, פסיכופתולוגיה משמעותית). יחד עם זאת חשוב לי לומר כי העברת מידע לצבא אמורה לסייע לנער משום שזו הדרך של הצבא להכיר את הקשיים ולהיערך אליהם בעוד מועד. הסתרת מידע של הנער מן המערכת הצבאית עלולה להקשות על ההסתגלות ולהוביל להמתנה ארוכה עד לבדיקת קב"ן. המלצתי היא לנהל את השיח עם הנער/ה כחלק מהטיפול עצמו. להיערך ביחד לגיוס, לחשוב ביחד (אולי עם ההורים) מה לכתוב ואיך.


חשוב שפניתם לטיפול ללא קשר לשירות הצבאי. אשר לפגישה עם הקב"ן- יש באפשרותכם לבקש ולהיות נוכחים בבדיקה, אם כי אני מניחה שאת רובה לפחות יקיים הקב"ן עם בנכם בלבד. במידה ויש לו מוטיבציה חיובית לשירות- חשוב לציין את זה בבדיקה. זהו גורם משמעותי כחלק מהליך ההערכה של גורם בריאות הנפש. ייתכן שיקבל הקלות בתנאי השירות שלו בעקבות בדיקתו זו.


אשפוז בפני עצמו איננו מספק כדי לשפוך אור על המצב הנפשי והחלטות לגבי המשך השירות. חשוב לפעול בשקיפות. לא להסתיר מהמערכת הצבאית את המורכבות שהייתה בעבר. יחד עם זאת, במקביל חשוב גם להציג את המוטיבציה לשירות והתובנה שלך לגבי התהליך הטיפולי שעברת.


לא בהכרח. אבל הטיפול מופיע בתיק הרפואי והרופא עונה על שאלון של המועמד לגיוס ובכלל זה אם הנער היה או נמצא בטיפול נפשי. עצם קיומו של טיפול לא אומר פגיעה בפרופיל הנפשי אלא הבעייה ממנה סובל הנער וחומרתה.


אני מבינה את המתח בו את שרויה סביב השירות הצבאי והפרופיל. גורמי בריאות הנפש בצבא הינם אנשי מקצוע שרואים את טובת החייל ובראי של הסתגלות למערכת הצבאית. חשוב לכן לציין את המוטיבציה שלך לשירות ואת מקומך כיום בחיים מבחינה חברתית ותפקודית. לגבי הזמנים הרי שמדובר במערכת גדולה ובירוקרטית ואלייך להמתין בסבלנות...