על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X

הגורם הצבאי הרשאי לרשום תרופות פסיכיאטריות הינו רופא פסיכיאטר. פסיכיאטרים צבאיים משובצים ביחידות צהל השונות והפנייה אליהם נעשיץ דרך קצין בריאות הנפש. ניתן לקבל כל תרופה שהפסיכיאטר יקבע וללא תשלום. אין טיפולי גרייה מגנטית בצבא. אם הרופא יחליט שזהו הכיוון הרצוי הוא יוכל להפנות,כמובן לאור הערכת המצב הנפשי והאבחנה של החיילהיות ואת חיילת בצבא הרי שקופת החולים שלך הינה הרפואה הצבאית. אינך יכולה לקבל טיפול של קופת חולים אחרת. שיקלי שוב האם לפנות בכל זאת לקצין בריאות נפש שהינו איש צבא שתפקידו העיקרי הינו לטפל בחיילים. אם אינך מוכנה חפשי טיפול פרטי מוזל לחיילים.


חשוב להגיד שלא בהכרח כל אשפוז בעבר מחייב שחרור מן הצבא באופן גורף. הצבא יבחן את פנייתכם ויחליט בהתאם. העובדה שבנך מתפקד בצורה טובה ומלאת מוטיבציה יכולה לתרום לסיכויי הגיוס שלו. בהחלט ישנה חשיבות להציג את המידע כמו שהוא לקב"ן- הן את ההיסטוריה הרפואית והן את התפקוד הנוכחי

מאז הרפורמה שחלה בביראות הנפש ביולי 2015 ישנה נגישות רבה יותר של המידע הקשור בבריאות הנפש הנרשם בתיק המטופל בקופת החולים. הצבא מיוזמתו לא פונה לרופא ללא ידיעתך, אולם אם תידרשי להגיש הצהרת בריאות מן הרופא הוא יצטרך לציין שיש טיפול פסיכולוגי. את תוכנו הרופא הראשוני אינו רואה אך לרוב יש לו גישה לאבחנה. אין זה מן ההכרח שמידע זה ייצא החוצה או ישפיע על עתידך אולם זהו הליך שיש להכיר ולהפעיל שיקול דעת בהתאם.


שלום לך, אתה מתאר השתלשלות אירועים קשה וטראומטית. אני מקווה שאתה בטוב, ואם לא- מציעה לפנות לטיפול. ניתן לנסות דרך משרד הביטחון. לגבי התחקירים- אין לי ידע איך להשיג חומר בנוגע לתחקיר. פורום זה דן בנושאים הקשורים בבריאות הנפש. בהצלחה.


מדבריך עולה כי הצלחת להשתלב בשירות לאומי ולהתמודד עם המסגרת הזו, ואוטוטו אתה מסיים, זאת לצד חוויות חיים וחוויות נפשיות לא פשוטות. כל הכבוד לך. מדוע אתה חפץ בגיוס כעת? על פניו זהו לא המסלול שקיים בצבא. אתה אמור לסיים שירות לאומי ולהמשיך בחייך שבע רצון. בודאי שהשירות הלאומי ייחשב לך כשירות שעשית מול מסגרות שונות בעבודה ובלימודים. בהצלחה.את שואלת שאלות רבות בנוגע לגיוס של הבת אולם מדובר בעניינים רפואיים גרידא ובשאלות מנהלתיות מול הצבא ואילו פורום זה דן בנושאים נפשיים בלבד. פני ללשכת הגיוס ובקשי מידע.