על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
 X

שלום שני, סימפטומים גופניים שונים אכן יכולים להוות סימן לחרדה או למצב רגשי אחר. עם זאת, ראשית יש לשלול גורם גופני לתחושות האלה. אני ממליצה לפנות לרופא המשפחה, ובמקביל לבירור הגופני כדאי גם לפנות לטיפול רגשי שיעזור בהתמודדות עם התחושות הקשות שאת מתארת. בהצלחה!


שלום לך, טיפול ממושך באדם אהוב ידוע כגורם סטרס משמעותי ביותר, וכמובן שגם האובדנים שחווית הנם קשים להתמודדות. לאור התחושות שאת מתארת, כדאי מאוד לפנות לסיוע מקצועי. מעבר לכך שטיפול תרופתי בדכאון נחשב ליעיל ובטוח, בהחלט ניתן וכדאי להיעזר גם בטיפול פסיכולוגי. שיהיה בהצלחה ושלא תדעי עוד צער!שלום זיווה, הטיפול שנמצא יעיל ביותר במצבי חרדה מתמשכים הוא שילוב של טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי, במיוחד בשיטה שנקראת טיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני ממליצה לך לחפש פסיכולוג/ית מתאים באזור מגורייך (יתכן מאוד שהפסיכיאטר שמטפל בך יוכל להמליץ ולקשר אותך). שיהיה בהצלחה!


שלום אורן, בהחלט יתכן שהסימפטומים שאתה מתאר קשורים בחרדה. אם אכן כל הבדיקות הגופניות תקינות, כדאי לפנות להתייעצות מקצועית (עם פסיכולוג קליני או פסיכיאטר) על מנת לברר לעומק במה מדובר, ולקבל המלצה על הכיוון הטיפולי. בהצלחה!
שלום ניקול, יש טיפול למצב שלך וכדאי למצוא דרך לקבלו. ראשית, מבחינת טיפול תרופתי, ציפרלקס זה ממש לא האופציה היחידה ואם זה לא היה יעיל- יש עוד תרופות שניתן לנסות. מבחינת טיפול פסיכולוגי, שהנו חשוב לא פחות במצב שאת מתארת, היום האפשרויות לקבל טיפול מוזל דרך קופות החולים התרחבו משמעותית. כדאי לברר עם קופת החולים שלך למה את זכאית ולאן לפנות. בהצלחה!
שלום לך, זה בהחלט לא פשוט להתמודד עם מצב רפואי חוזר ונשנה, אך נשמע שאת מצליחה למצוא שוב את הכוחות לעמוד על הרגליים וכל הכבוד לך על זה. לצד ההתמודדות הרפואית, כדאי בראש ובראשונה לנסות לשמור על השגרה שלך עד כמה שניתן, ולהקפיד לשלב בה פעילויות מהנות- מפגש עם חברים, עיסוק בתחביבים, פעילות גופנית במידת האפשר. מעבר לכך, ניתן לפנות לפסיכולוג קליני/רפואי לסיוע בהתמודדות עם מצבך הרפואי ועם הישנות ההתקפים. בהצלחה!


שלום שירה, נשמע שאכן טיפלת בעצמך היטב ושהשיפור משמעותי מאוד. זה נפוץ שלמשך זמן נותרות "שאריות", או חרדה מפני שובה של החרדה. בהחלט ניתן עם הזמן להרגיש טוב לגמרי. תזכירי לעצמך שתנודות מסוימות במצב הרוח, כמו גם מידה מסוימת של חרדה, הם חלק מהחיים והופעתם לעיתים לא אומרת שיש הידרדרות מחודשת במצב. בנוסף, כדאי להקפיד על פעילות גופנית ועל עיסוק בפעילויות מהנות (תחביבים, מפגש עם חברים וכד'). בהצלחה!