כל מה שצריך לדעת על ...

טיפול במתבגרים

גיל ההתבגרות

בעולם המערבי המודרני הולכת ומתארכת תקופת ההתבגרות והיום מדברים על תקופת גיל ההתבגרות המתרחשת בין גילאי 8,9 ועד סוף שנות העשרים. כמובן שלא אצל כל ילד ההתבגרות כה ארוכה. יש ילדים המתבגרים מוקדם יותר ואחרים מתחילים להתבגר מאוחר יותר וכך גם לגבי סיום התקופה. לתהליך ההתבגרות מאפיינים גופניים ביולוגיים וגם היבטים רגשיים נפשיים המשפיעים גם על סביבתו ומשפחתו של המתבגר. סיומה של התקופה עשוי לבוא לידי ביטוי בהגיעו של המתבגר לבשלות מינית ולעצמאות חברתית ורגשית . במקרים רבים שני היבנטים מרכזיים אלו של גיל ההתבגרות אינם מסתיימים בפרק זמן דומה ונוצרים פערים המקשים הן על המתבגר והן על סביבתו. בממוצע מגיע גיל ההתבגרות לסיומו מבחינה גומנית ומינית עד גיל 16 (אצל בנות מתחיל ומסתיים מוקדם יותר).

תקופת גיל ההתבגרות מאופיינת בעיקר בשינויים רבים העוברים על המתבגר.
הגוף משתנה, נקודת המבט על החיים ובעקבותיה גם דפוסי ההתמודדות וסדרי העדיפויות,
הסתכלות החברה על הנער שאינו עוד ילד משתנה וכן הציפיות ממנו.
על המתבגר להתמודד עם שינויים אלו ולגבש דימוי עצמי ותפיסת עצמי חדשה לגבי עצמו.
יש מתבגרים העוברים גיל זה בשלום יחסי ואחרים זוכרים את תקופת גיל ההתבגרות
כתקופה הקשה בחייהם. יש אף מבוגרים הנזכרים בגעגועים לתקופה זו.

פורום מתבגרים

פורום מתבגרים
גיל ההתבגרות הינו שלב בחיים מאתגר, חשוב ובעל השפעה רבה בהתפתחות האדם, בעידן בו אנו חיים האתגר הופך למאתגר שבעתיים, הורים רבים מחפשים כילים ודרכים בכדי להצליח להתמודד עם אתגרי הגיל בצורה מיטבה ובמקביל המתבגרים עצמם רוצים לחוש את חווית הבגרות והעצמאות לה מייחלים משחר ילדותם.

כתבות/מאמרים בנושא טיפול במתבגרים

כתבות שנכתבו על ידי מיטב אנשי המקצוע בפורטל על הספה


לכל הכתבות בנושא מתבגרים

אנשי טיפול

אנשי טיפול המתמחים בטיפול במתבגרים

לכל אנשי הטיפול המתמחים בנושא מתבגרים
טיפול במתבגרים

אתרוג-מרכז לטיפול פסיכולוגי ייעוץ והדרכה

מרכז לטיפול פסיכולוגי, ייעוץ זוגי, והדרכת הורים

התמחות: באתרוג אנשי מקצוע מומלצים בלבד ובעלי ניסיון רב, פסיכולוגים קליניים ועובדים סוציאליים מומחים בפסיכותרפיה על גווניה השונים
אזור בארץ: שרון,חדרה, מרכז
שפה: עברית,רוסית,אנגלית
אנו מציעים טיפול פסיכודינאמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול משולב. יעוץ זוגי, טיפול באומנות.
טיפול במתבגרים

נועם שלייסנר

פסיכולוג

התמחות: בריאות הנפש,חרדה ופוביה,דיכאון,אבל ואובדן,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים
אזור בארץ: זיכרון יעקב/בינימינה,חדרה
שפה: עברית
M.A בפסיכולוגיה קלינית, מטפל במבוגרים ומתבגרים המתמודדים עם מצבים של מתח, חרדה ודיכאון הקשורים בדימוי עצמי נמוך, קשיים במערכות יחסים ומשברי חיים.
טיפול במתבגרים

זוהר חייקין

פסיכולוגית קלינית

התמחות: חרדה ומצבי משבר,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,פוסט טראומה,טיפול במתבגרים
אזור בארץ: שרון
שפה: עברית,אנגלית
מטפלת במבוגרים ובמתבגרים בגישה פסיכודינמית באמצעות שיחות, בעלת ניסיון וותק רב, מדריכה בפסיכותרפיה. מאמינה שטיפול קודם כל מבוסס על הקשר הנוצר במפגש הבין אישי.
טיפול במתבגרים

עודד פיליפ

פסיכולוג קליני

התמחות: חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות במיניות וזהות מינית,פוסט טראומה,הדרכת הורים,טיפול במתבגרים
אזור בארץ: מרכז,שרון
שפה: עברית,אנגלית
מטפל בגובה העיניים בעל תקשורת בין אישית מיוחדת. התמחות במתבגרים ומבוגרים הנמצאים במשבר, קושי במציאת בני זוג, חרדה,דיכאון, זהות מינית. בעל ניסיון מוכח

טיפול במתבגרים

אבי חכמיגרי

עובד סוציאלי קליני, מתמחה בפסיכותרפיה בגישה אנליטית

התמחות: בריאות הנפש,דיכאון,בעיות במיניות וזהות מינית,אבל ואובדן,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,חולון
שפה: עברית
בתהליך טיפולי רגיש, מקצועי, ומאפשר מרחב נפשי, מציע אפשרות לכל אדם לפגוש את איכויותיו הנפשיות ולהגדיל את יכולתו למימוש הפוטנציאל בתחומי חייו השונים.
טיפול במתבגרים

רועי בן שפרוט

פסיכולוג

התמחות: הדרכת הורים, התמודדות עם משברי חיים, חרדה, דיכאון.
אזור בארץ: ירושלים
שפה: עברית
פסיכולוג מורשה(118284), בעל MA בפסיכולוגיה קלינית. מטפל בילדים, במתבגרים ובמבוגרים. בעל ניסיון רב בעבודה עם הורים וילדים במצבי משבר.
טיפול במתבגרים

אמיתי פוקס

פסיכולוג בהתמחות קלינית

התמחות: חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,פוסט טראומה,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים
אזור בארץ: ירושלים
שפה: עברית
מטפל במבוגרים ומתבגרים בירושלים בגישה פסיכו-דינמית, בשילוב התאמת כלים קוגניטיביים-התנהגותיים על פי צרכי המטופל.
טיפול במתבגרים

ברוך חולוב

פסיכולוג קליני מומחה

התמחות: חרדה,דיכאון,בעיות במיניות,בעיות משפחתיות, אבל,לקויות למידה ,פוסט טראומה,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים, דילמות והתמודדות עם השירות בצבא
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,מרכז
שפה: עברית,ספרדית,אנגלית, איטלקית
מטפל בעל נסיון רב.מאמין גדול שעם העזרה הנכונה והמדויקת, אדם יכול להתגבר על קושי ולעשות שינוי משמעותי בחייו.עובד בגובה העיניים,לפי צרכיו של האדם שמולי.

השלכות רגשיות של ההתפתחות בגיל ההתבגרות


קצב הצמיחה בגיל ההתבגרות משתנה ממתבגר למתבגר אך גם אינו אחיד בין מערכות הגוף השונות. יכול להיווצר פער בין צמיחת השרירים לצמיחת השלד ופער זה ישפיע על הקואורדינציה, על שיווי המשקל ועל המסורבלות המוטורית של המתבגר. מסורבלות זו יכולה להיחוות על ידו כמביכה ולעורר רגשי נחיתות והמתבגר עלול להימנע ממגע ומפעילויות מסוימות ולהסתגר בתוך עצמו. מתבגרים מסוימים ישתמשו במנגנון של השלכה וילעגו לאחרים או ישליכו מבוכתם על תחומי חיים אחרים.

שינויים מהירים אלו מתרחשים לאורך שנים ספורות. יחד עם השינויים הפיזיולוגיים גורמים ההורמונים לשינויים במצב הרוח וגם לתחילת התעוררות הדחף המיני. בהתחשב בכל ההיבטים הרגשיים והחברתיים האחרים של גיל זה, השפעתם של ההורמונים של עולמם הפנימי של המתבגרים היא עצומה ומבלבלת.להיות הורים למתבגר


הילדים מתבגרים ושינויים אינספור עוברים עליהם- גופניים, חברתיים, רגשיים, קוגניטיביים. לשינויים יש השלכות על התנהגותם אשר פעמים רבות איננה קלה לסביבתם. הם בודקים גבולות, רוצים להתנסות ולפעמים גם לחצות קווים מסוכנים, הם בועטים בעולם בניסיון להבין מי הם ומה הם.

בעקבות שינויים אלו תפקיד ההורים בחייו של הילד הגדל- משתנה. על ההורים להתאים את המענים והתמיכה שידעו לתת לילד, עכשיו לצרכים החדשים של המתבגר. על ההורים להבנות ערוצי תקשורת חדשים שיהוו הבסיס להמשך- לשנים המתארכות של גיל ההתבגרות ולבגרות הצעירה. התארכות והקדמת גיל הבגרות בחברה המודרנית, מן הסתם יוצר קיצור משמעותי של גיל הילדות. המעבר נעשה מהיר ומוקדם ולהורים רבים הוא מגיע בהפתעה, לעמים אפילו קצת מאוחר מדי ונוצר פער בין איך שההורים תופסים את ילדם – כילד לבין העולם שבו הוא נמצא- ההתבגרות.

פערים ושינויים אלו הם אתגר גדול להורים. הורים המצליחים להיות גמישים, מכילים אך מאוד ברורים לעצמם ועצמם מה הם הגבולות ומהן הציפיות המותאמות לתקופה זו , יש להם סיכוי טוב לצלוח את התקופה עם ילדם ואפילו להשאר עם טעם טוב וגעגועים...