על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X

הקה"ס (נתון של קשיי הסתגלות) משמעו הגדרת תנאי השירות המוגנים שיש להתאים לחייל. קה"ס 43 משמעו תפקיד שבמהלכו החייל ייצא 3 פעמים ללון בבית בשבוע. אין זה בהכרח אומר שייפלט ממז"י או איזה תפקיד יקבל. כמובן שהקה"ס פוסל מקרבי וכשמדובר בקה"ס 43 גם תפקידי תומך לחימה.


ישנן סיבות רבות לקבל זימון לקב"ן. חלקן קשורות ישירות למצב הנפשי שעליו מצהיר המיועד לשירות ביטחון, חלקן קשורות בתכנים שעולים בשיחה ולעתים הסיבה נעוצה במצב כלשהו מבחינה משפחתית. אין סיבה להיבהל אלא להגיע לפגישה ולבטא את הדברים כפי שהם.

אמנם התיק הרפואי עצמו לא פתוח לצבא, אולם הרופא המטפל בקופת החולים צריך לחתום על טופס בריאות של הבן, כולל שאלה על טיפול נפשי או תרופתי. ההשפעה על התפקיד הצבאי אינה אחידה או חד משמעית. הדבר תלוי ברמת הפגיעה בתפקיףוד ובחומרת הבעיה.אכן, כאשר מיועד לשירות ביטחון מציג מסמכים הקשורים לעניין הנפשי שלו, הצבא לוקח זאת ברצינות ומזמן לשיחה עם איש מקצוע. המאבחנת אינה מוסמכת להעריך את מידת הרלבנטיות שיש למסמכים השונים ולכן היא מפנה הלאה. אם אין השפעה לכך על המצב היום לא בטוח שהקב"ן ישנה דבר מה בנתונים הקיימים.