בימים אלו כולם מדברים על עצמאות.

פעם עצמאות היתה של המדינה.
היום, נראה שעצמאות היא של האנשים.

אני משוטטת ברשת והלב מתרחב. אנשים ונשים מנכסים לעצמם עצמאות.
אני קוראת על תהליכים מדהימים שאנשים עברו כדי להגיע ליכולת ולתחושה שמאפשרת להם עצמאות.

ותינוקות? מה איתם? האם גם תינוק קטנטן, בן ארבעה חודשים, יכול לחוש עצמאות?
כן! אפשר!

אנשים בוגרים צריכים לעשות מהלכים אמיצים כדי להגיע לעצמאות,
הורים צריכים לעשות מהלכים אמיצים כדי לתת עצמאות.

עצמאות בעיניי היא נפרדוּת.

רבות נכתב על הקשר ההדוק בן תינוק שזה עתה נולד לבין אמו. פרויד כתב על כך שכשתינוק נולד הוא חש שהוא ואמו הם יחידה אחת. חוקרים שונים, כגון Belsky כתבו על אופנים שונים של התקשרות בין האם לתינוק. ובואו נודה על כך, יש לא מעט אמהות (ולעיתים גם אבות...) שהן אלו שחשות שהן ותינוקן יחידה אחת.

אז... איך אפשר להעניק עצמאות לתינוק? איך אפשר לתת לו תחושה של נפרדוּת?

תינוק, ממש כמו אדם בוגר, חווה את העולם דרך חושיו. אך ההבדל הוא שאדם בוגר מסוגל (בדרך-כלל) לווסת את הגירויים החושיים שהעולם מספק לו, לדוגמא, אמא מסוגלת לנהל שיחה חשובה בטלפון בזמן שילדתה בת השנתיים מסרקת לה את השיער (אוווצ'...). תינוק חווה את אותם גירויים חושיים בעוצמה חזקה יותר (ועל כך עוד ידובר) וקשה לו יותר לווסת אותם, כלומר, להפריד בין גירויים שחשובים או טובים לו לבין אלו שמפריעים לו ועדיף להתעלם מהם.

פעמים רבות הורים, באופן לא-מודע, מבצעים את הוויסות עבור תינוקם. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא השינה. בבתים רבים, כשתינוק הולך לישון, מכבים את כל האורות, מדברים בשקט, מנתקים את הטלפון, משתיקים את הטלויזיה... מוכר? עושים בשביל התינוק את הוויסות. מסלקים את כל הגירויים שעלולים להפריע להרדמות.

חשבו על עצמכם. כשאתם הולכים לישון אתם מכבים לבד את כל הגירויים מסביב. עוצמים עיניים, מרגיעים את הנשימה, מרחיקים רעשים או מחשבות מפריעות.

גם תינוקות מסוגלים לעשות זאת מגיל צעיר מאוד. הם מסוגלים לווסת את הגירויים כך שיאפשרו להם להרדם, אך הם זקוקים לנו, ההורים, כדי שניתן להם את האפשרות לעשות זאת בעצמם.

לתת להם את האפשרות להרדם לבד: בלי נדנודים, בלי סיבובים בעגלה, לא על הידיים, פשוט לבד, במיטה, פירושו לתת להם לחוש תחושה של עצמאות, לתת להם תחושה של נפרדות. זו הזדמנות מדהימה להגיד לתינוקות שלנו: יש לך את היכולת להתמודד לבד עם העולם הזה, יש לך את היכולת לווסת.
רק אמא שחשה באמת שהתינוק שלה הוא ישות נפרדת ממנה מסוגלת להעניק לו את העצמאות להרדם לבד.

החוויה הזו של היכולת להרדם לבד, חוויה של עצמאות, חוויה של נפרדות, נטבעת בתינוק וממשיכה ללוות אותו לאורך כל התפתחותו.

אמנם באיחור,
אך שתהיה לכולם עצמאות, בכל יום בשנה,
אורלי גת
ינוקא