על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

קשיי הסתגלות

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  קשיי הסתגלות  -  (אנונימי)


ביתי הייתה בשיחה אצל קב״ן לפני כמה שבועות וקיבלה קה״ס 40. היא רוצה לעסוק בפיקוד והדרכה בצבא ומודאגת שנתון זה יפגע בה. ביתי מתפקדת בתפקוד גבוה, ועל סמך סיפוריה על הבדיקה, משתמע שקיבלה את ציון הקה״ס לשם כיסתוח . רצינו לשמוע כיצד ניתן להוריד את ציון הקה״ס והאם לקה״ס 40 ישנה השפעה על שיבוץ (חוץ מקרבי וקצונה). היא בחורה אינטליגנטית עם יכולות אינטלקטואליות גבוהות , מתנדבת, שמחה ומוכשרת , מגיע להגיע למקום טוב בצבא עם אנשים טובים.

תשובה:  קשיי הסתגלות


נתון הקה"ס (קשיי הסתגלות) שקיבלה ביתכם אכן נמוך, ומגביל לקצונה ולשירות קרבי. ניתן לבקש לבטל את הקה"ס באחת משתי הדרכים- ניתן לנסות ולערער על הבדיקה, במידה ויש צידוק לערעור זה (רצוי לצרף חוות דעת רלבנטית התומכת בכך) . לחלופין לאחר הגיוס ושירות של 3 חודשים לפחות ניתן לבקש ביטול הקה"ס דרך ערוץ המפקדים. יש להציג המלצת מפקד בכיר המעיד על תפקוד תקין של החיילת וכן בדיקה של קב"ן.
 X