על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

פגיעה עצמית לפני גיוס לצבא

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  פגיעה עצמית לפני גיוס לצבא  -  (משה)


שלום. בני הבכור עומד לפני התייצבות לצו ראשון. במהלך הקיץ האחרון בני פגע בעצמו על ידי כיבוי סיגריה על זרוע שמאל כ 10 פעמים ולכן יש לו 10 צלקות על הזרוע. אציין שזה לא היה נסיון אובדני וגם מעולם לא היה נסיון אובדני בכלל אלא רק הפגיעה העצמית הזאת שהשאירה צלקות. השאלה שלי היא האם יגייסו אותו בכלל בגלל זה? ומה עליו להגיד על זה בבבדיקה הרפואית של הצו? בעקבות המקרה וגם התעסקות בפלילים הוא הועבר ללמוד בפנימיה טיפולית של נוער בסיכון ( "יפתח" אם את מכירה) נשמח לשמוע ממך. תודה.

תשובה:  פגיעה עצמית לפני גיוס לצבא


ההחלטה לגבי גיוס הבן כרוכה ההתרשמות כללית ומעמיקה ממצבו הנפשי ומהתאמתו לגיוס. הדבר כולל את תפקודו במסגרות, נושא של משמעת, מצבי רוח, אירועים חריגים ועוד. הדבר גם תלוי בין היתר במוטיבציה שלו להתגייס.
 X