על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

חזרה לקרבי

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  חזרה לקרבי  -  (נתנאל גואטה)


התגייסתי במחזור נובמבר 19 לחטיבת גבעתי מתוך רצון לשרת בתפקיד קרבי בשירות הצבאי שלי, הייתי מאוד בלחץ מהגיוס ופחדתי שזה יהיה גדול עליי ובגלל הגישה שאיתה הגעתי מהר מאוד ניסיתי לרדת מקרבי והצלחתי כעבור שבועיים , מהרגע שירדתי הבנתי את הטעות שעשיתי ומאוד התחרטתי עליה, הגשתי שלושה טפסים לקרבי , 2 נשללו וה3 עדיין בבקום אבל לא החזירו לי תשובה חודשיים וכנראה שלמחזור מרץ אני כבר לא יספיק , כרגע שמו אותי בתפקיד יומיות ליד הבית אבל זה דבר שבכלל לא חשבתי עליו ומאוד התבאסתי שזה מה שאני יעשה בשירות שלי , כרגע אני אובד עצות וכבר לא יודע לאיזה אנשים אני יכול לפנות , פנינו למספר גורמים צבאיים אבל אני לא רואה רצון של אף אחד לעזור, אשמח לעזרה או לייעוץ כי אני לא רוצה להפסיד את השנים של הצבא בתפקיד פשוט ולא מועיל

תשובה:  חזרה לקרבי


איני יודעת כיצד פסלת את עצמך משירות קרבי אז אציע באופן כללי לצייד את בקשתך לבדיקה חוזרת בחוות דעת מקצועית שיכולה לתמוך בהתאמתך לקרבי ולהתייחס למצבך הנפשי, במידה ואכן זהו המצב.
 X