על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

גמגום בבת 2.5

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  גמגום בבת 2.5  -  (שרונה)


שלום, לאחרונה הבת שלי בת 2.5 החלה לגמגם. ישנם משפטים שפשוט המילה נתקעת לה או היא פשוט חוזרת על האות הראשונה כמה וכמה פעמים (לדוגמא "בבבבבבבואי אמא") . המצב מאוד מתסכל אותי כהורה וגם אותה לפעמים אומרת לי אמא המילה לא יוצאת לי. אציין כי התופעה לא מופיעה כל יום כלומר זה יכול להופיע יום כן ויום לא במהלך הששבןע. מה עלי לעשות? האם יש מה לעשות במצב כזה שיכול להקל לשנות את זה? תודה

תשובה:  גמגום בבת 2.5


שלום שרונה, סביב גילאי שנתיים וחצי-שלוש יכול להופיע גמגום המכונה ‘חוסר שטף התפתחותי׳. בעיקרון מדובר בתופעה שכיחה יחסית, ולרוב- חולפת עם הזמן. עם זאת, אם הגמגום נמשך מספר שבועות ואינו חולף- מומלץ להתיעץ עם קלינאית תקשורת המתמחה בגמגום בגיל הרך. כדי להקל על המצב ולסייע לביתך, רצוי להפחית את הלחץ מהדיבור- לנסות להאט את קצב הדיבור ולהפחית את הדרישות השפתיות (פחות שאלות, למשל), וכמובן, לחכות בסבלנות עד שתסיים את דבריה.
 X