על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון

עברתי אונס והטרדה מינית למשך תקופה ארוכה

פורום דכאון

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
שאלה:  עברתי אונס והטרדה מינית למשך תקופה ארוכה  -  (שלמה )


במהלך שירותי הצבאי הוכרתי על ידי צה"ל כמישהו שסובל מפוסט טראומה. הובחנתי כך לאחר שחזרתי לתקופה קצרה לגור באזור שבוא עברתי אונס והטרדה מינית למשך תקופה ארוכה. מאז החיים שלי סוג של נעצרו ואני לא מצליח להמשיך הלאה. אני מדוכא כמעט כל היום. וכשאני יוצא החוצה לעבודה/חברים אני לובש על עצמי סוג של תחפושת של האיש הכי מאושר בעולם. אני איש שמאוד מופנם (קושי ליצור אם אנשים שיחה). מעולם לא הייתה לי מערכת יחסים רצינית עקב המופנמות שלי. אני כמעט ולא אוכל . וכשאני אוכל זה אולי אחת לשלשה ימים. אני כמעט ואיין לי חשק מיני תקופה מאוד ארוכה שלא רוצה גם לעשות גם כשיש לי כבר אפשרות אני בוחר שלא. הייתי מטופל על ידי פסיכיאטר ופסיכולוג במשך 4 שנים ואני איבדתי את כל האמון שהיה לי במערכת הזו כי אני מרגיש שהדבר היחיד שמנסים לעשות איתי זה אך ורק לתקוע לי כל הזמן תרופות שלא עוזרות וכל הזמן משנים לי אותם. אני עכשיו בתקופה שאני בבית ואני צריך להחליט מה לעשות הלאה. אבל אני מרגיש שאני מעדיף להישאר בבית ולא ליצור כמעט קשר אם העולם שבחוץ.

תשובה:  עברתי אונס והטרדה מינית למשך תקופה ארוכה


שלום שלמה, נשמע שאתה מתמודד עם מצב מורכב ביותר. המופנמות והקושי לתת אמון, יכולים גם להקשות על האפשרות להשתמש בטיפול, ובכך להותיר אותך עוד יותר לבד. הטיפול המקובל, שנחשב ליעיל ביותר במצבים של פוסט טראומה, הוא שילוב של טיפול תרופתי ופסיכולוגי. פעמים רבות, ההקלה שנותן הטיפול התרופתי (ולו רק במישור הפיזי- שינה, תיאבון, חשק מיני) יוצרת פניות גדולה יותר ואפשרות להפיק יותר מהטיפול הנפשי. שיהיה בהצלחה!
 X