על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון

חרד מכל דבר

פורום דכאון

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
שאלה:  חרד מכל דבר  -  (אנונימי)


היי, אני מקווה שהגעתי למקום הנכון. השתחררתי לפני שנה ובחודש אוגוסט ניסיתי וויד והדבר גרם לתחושה לא טובה. חודשיים אחר כך חטפתי התקף חרדה (שהתברר לי שזה בגלל הוויד) ומשם אני בתקופה חשוכה אחת גדולה של חרדות מכל דבר. הייתי אדם נורמטיבי שרק רצה להשתחרר מהצבא ולצאת לחופשי ואני כל היום חושב רק על דברים רעים ומדמיין שאני עושה/שעשיתי דברים רעים בעבר (כל זה בלי שום קשר למציאות). אני כבר לא מכיר את עצמי ואני לא רוצה לקחת כדורים, התחלתי להתאמן ומדיטציות לא כל כך עוזרות לי. האם מנסיונך זה עובר עם הזמן? מה אני צריך לעשות בשביל לחזור לחיות בצורה הנורמטיבית שחייתי בה לפני שהכל החמיר?

תשובה:  חרד מכל דבר


שלום לך, התקפי חרדה הם בהחלט ברי טיפול גם ללא כדורים. שיטת הטיפול המומלצת היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני ממליצה לך לפנות לפסיכולוג/ית באזור מגוריך ולקבל סיוע עם התקפי החרדה, ואפשרות להבין יותר את מה שאתה עובר בתקופה מורכבת זו של שחרור מהצבא והתחלת החיים הבוגרים. בהצלחה!
 X