"מוזיקה נותנת נשמה ליקום, כנפיים למחשבה, מעוף לדמיון וחיים לכל" (פלאטו)

רונית אהרוני    

תרפיסטית במוסיקה MA
רונית אהרוני - תרפיסטית במוסיקה
שמי רונית, אני מטפלת באמצעות מוסיקה בעלת ניסיון קליני של כ- 17 שנים. בעבודתי אני נפגשת עם ילדים, הורים, מתבגרים ומבוגרים המתמודדים עם כאב, מצוקה רגשית, קושי בהסתגלות חברתית, דילמות ועוד מצבי חיים, וזקוקים למקור תמיכה רגשית, העצמה ולקבלת כלים להתמודד עם הקושי ולפרוץ מחסומים רגשיים ומחשבתיים.

מתוך שנים של הכרות אישית ומקצועית עם המוסיקה ככלי ריפוי, אני מאמינה ביכולת העצומה של הביטוי הצלילי וההקשבה לו לחדור לכל אדם באשר הוא ,לאפשר הבעה שמעבר למילים ובכך להוות גשר לגילוי מעמיק לתוך הנפש ,לביטוי של חלקים אוטנטיים ומקורות כוח פנימי שדרכם ניתן לחוות שינויים חיוביים וצמיחה.

חלק מרכזי בשיטת הטיפול והאיבחון שלי מושתת על התנסויות (מובנות וחופשיות) באלתור מוזיקלי במגוןן כלי נגינה שונים ודרך הבעה קולית. דרך החוויה המוסיקלית החיה אני מזמינה את המטופל בכל שלב התפתחותי ורמת תפקוד למצא את קולו הייחודי, לחוות העצמה ולקבל כלים יצירתיים להתמודד מול הקשיים,לחבור לרגשות ולבחון אפשרויות חדשות של חשיבה והתנהגות- הן ברובד האישי והן ברובד הבניאישי. הטיפול משלב חלקים וורבליים הבאים לעבד את החוויה המוסיקלית-ריגשית, זאת על פי צורך המטופל.

אוריאנטציה טיפולית

אני מטפלת בגישה פסיכודינאמית הרואה את המטופל במרכז ומעודדת יצירת קשר בינאישי-מוסיקלי משמעותי. הטיפול שם דגש על "הכאן ועכשיו "כמרחב המזמין את המטופל להקשיב לרגשות ותחושות שעולים בהווה, לגלות חלקים ייצירתיים ולבטא את קולו הייחודי כגשר להרחבת תחושת החופש הפנימי, תחושת הבריאות והמשמעות. תהליך הטיפול נעשה גם מתוך ראיה הוליסטית הרואה את המטופל וצרכיו בקונטקסט החברתי והמשפחתי שלו.

גישה נוספת הקשורה לעבודתי עם ילדים במהלך השנים מבוססת על תיאוריות התפתחותיות –דרך גישה זו אני מזמינה את הילד דרך משחק וחוויה צלילית לבטא צרכים בסיסיים הדרושים להתפתחותו הרגשית ותחושת המסוגלות והביטחון הפנימי. בתהליך הטיפול אני משלבת מפגשים דיאדייים ( הורה-ילד) והדרכת הורים כמנוף להעצמת הקשר והבנת העולם הרגשי וצרכיו הייחודיים של הילד.

רונית אהרוני - תרפיסטית במוסיקה
מה היא תרפיה במוסיקה?
לנגן בכלי מוסיקה, להיות חלק ממקהלה או קבוצה מוסיקלית, להקשיב למוסיקה-כל אלו הן דרכים להיות חלק מהמוסיקה וכן ליצור קשר עם עצמנו ואחרים השותפים לחוויה המוסיקלית. מוסיקה יכולה לרגש, להרגיע, להביע אושר ולעורר רגעים נוגעים ללב. מוסיקה יכולה להצית זכרונות ולהדהד בחזקה את רגשותינו, המודעים והלא מודעים, ובכך יכולה לעזור לנו לחקור ולהביע רגשות שונים ולתקשר אותם ודרכם עם אחרים.

התרפיה במוסיקה הינה התערבות פסיכולוגית קלינית ( מבוססת מחקר רב שנים). בבסיס הטיפול במוסיקה טמונים האכויות המולדות הקיימות בתוך הצליל המוסיקלי וכן יכולת האדם להקשיב וליצור צליל כביטוי רגשי –תקשורתי עם העצמי והאחר. דרך התנסויות מוסיקליות שוונות מאפשר המטפל חלל צלילי תומך המותאם לצרכיו האישיים של כל אדם בכל תפקוד ושלב בחיים-מתינוקות עד בגרות וזיקנה ועד לסוף החיים. לכל אדם יש את היכולת לתת למוסיקה משמעות אישית ולכן הטיפול במוסיקה בא לחבור ליכולת זו ולפתח את הקשר של המטופל עם המוסיקה כגשר לחיבור עם עצמו והאחר ובכך ליצור תהליכי שינוי חיובי והעצמה ברבדים שונים של האדם- הרגשי, החברתי, הפיסי המנטאלי והרוחני.

בתהליך הטיפול במוסיקה ניתן לפתח יכולות חיים שונות כגון, יכולת תקשורתית, העלאה של הביטחון העצמי, תחושת אוטונומיה, שיפור יכולות ריכוז והקשבה הרחבת המודעות העצמית והרגישות לאחר ועוד מנעד רחב של יכולות חשיבה, הבנה ותפקוד שמהווים גשר לשיפור איכות החיים תחושת הבריאות והחוסן הנפשי.

במרכזו של תהליך הטיפול במוסיקה הוא הקשר התרפויטי שצומח דרך האינטראקציה המוסיקלית בין המטופל למטפל בתוך תהליכים של נגינה והקשבה למוסיקה. בתהליך הטיפול יש שימוש במגוון רחב של סגנונות מוסיקליים ,כלי נגינה וכן בקול האנושי המשמשים ליצירת מרחב צלילי הבעתי עשיר הן מובנה והן מאולתר. ההזמנה ליצירת קשר משמעותי בתוך ומחוץ למוסיקה מאפשרת למטופל לחבור לשפה המוסיקלית הייחודית שלו, דרכה לבטא ולחקור את העצמי האוטנטי וכן ליצור קשר משמעותי יותר עם העצמי והאחר.פרטי קשר

אזור טיפול: רעננה,כפר סבא

כתובת: נחליאלי 5/6 כפר-סבאתחומי התמחות:
 • בריאות הנפש
 • התמודדות עם משברי חיים
 • דיכאון ותחושות של חוסר משמעות
 • בעיות רגשיות בקרב ילדים ונוער
 • צרכים מיוחדים
 • טיפולים דיאדים ( הורה-ילד)
 • הדרכת הורים
השכלה אקדמאית
 • דוקטורנטית לתרפיה במוסיקה Temple University

 • בטיפול במוסיקה –אוניברסיטת בר-אילן MA

 • בחינוך מוסיקלי BA

 • GIM הכשרה (בחו"ל) בדימיון מודרך באמצעות מוסיקה

 • הכשרה ( בחו"ל) בהנחיית קבוצתית באלתור


נסיון מקצועי

 • אני מטפלת בקליניקה פרטית בכפר-סבא בילדים ( והוריהם) מתבגרים ומבוגרים

 • מדריכה סטודנטים לטיפול במוסיקה

 • במהלך לימודי הדוקטורט בארה"ב שימשתי כמרצה בחוג לתרפיה במוסיקה (TEMPLE UNIVESRITY)

 • בעבר עבדתי כמטפלת במוסיקה בבית איזי שפירא ,מרכז חינוכי לילדים עם נכויות התפחותיות. כמו כן, עבדתי בבתי ספר לחינוך מיוחד, מרכזים טיפוליים בילדים ונוער עם מגבלויות שונות כגון: הפרעות קשב, לקויות למידה, הספקטרום האוטיסטי וכן מגבלות נפשיות
לוגו על הספה  כל הזכויות שמורות לאתר על הספה ©