על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

פגישה עם פסיכיאטר בהמלצת קב"ן

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  פגישה עם פסיכיאטר בהמלצת קב"ן  -  (מיכל)


ערב טוב. הבן שלנו התגייס לצבא לפני חמישה חודשים, הוא לוחם מעברים בירושלים. במהלך הטירונות גילה קושי נפשי גדול מאוד, קראנו על קשיי הסתגלות של חיילים והתופעות שהופיעו אצלו תאמו אחד לאחד לקשיי הסתגלות, על כן המתנו בסבלנות, תוך שאנחנו מחזקים אותו ומעודדים אותו. לאורך כל שלושת חודשי הטירונות הוא הביע תיסכול רב, עצב והתפרצויות כעס. גם במהלך התפקיד כלוחם הוא המשיך להביע כעס, עצב רב ורצון עז לקום ולעזוב את התפקיד. מאז ומתמיד ביקש להיות קרבי, הפרופיל שלו 97. אולם בגלל שהוא בן יחיד לא הסכמנו ולכן בגלל שהוא התעקש על קרבי הוא קיבל את התפקיד הזה. כיום הוא כמעט חצי שנה בצבא ועדיין ממורמר מאוד, לא מפסיק להתלונן על התפקיד, עד כמה רע וקשה לו. הוא נפגש עם קב"ן וזה קבע לו תור אצל פסיכיאטר. השאלה שלנו כהורים היא האם הפסיכיאטר יכול לקבוע שהוא אינו מתאים לצה"ל ולהוציא אותו מהצבא? הרעיון הוא לא לצאת מצה"ל, השירות חשוב לו ולנו מאוד. אלא לעבור לתפקיד פשוט יותר, כזה שיאפשר לו להיות קרוב לבית ולצאת יותר. הוא מדבר על עבודה משרדית קלה. כואב לנו וצר לנו מאוד שהילד שלנו שכל כך רצה קרבי וחלם קרבי הגיע בצבא למצב שכזה בו הוא רק רוצה לצאת, מתחנן לצאת משם. הוא מדיכאון וזה מדכא גם אותנו.

תשובה:  פגישה עם פסיכיאטר בהמלצת קב"ן


נראה שעשיתם מאמצים רבים ומשותפים כדי שבנכם יגיע למקום שבו יחוש שהוא תורם וגם יתפקד בצורה טובה בשירות, אך הקשיים נמשכו ונעשתה פנייה לקבן. חשוב שיקבל את המענה הנפשי כדי שיוכל להמשיך את השירות . הפסיכיאטר לא מעוניין בשחרור חיילים מהצבא על אחת כמה וכמה שהחייל עצמו מעוניין להמשיך לשרת. הבקשה צריכה להתמקד במעבר לתנאי שירות מוקלים.
 X